CBP Schedule K foreign port code · Poland
Vessel Activity
3 arrivals
3 unique vessels from this port
Harbor Size
Small
NGA World Port Index
Travel Advisory
Level 1
Exercise Normal Precautions
Data compiled from CBP Schedule K Foreign Ports, CBP CF-1400 Vessel Entrances, NGA World Port Index, State Dept Travel Advisories · As of 2026-04-28 · Updates annually
From the NGA World Port Index · Port #28820 · Sailing Directions Pub. 194 (Enroute) - Baltic Sea (Southern Part) · Chart 44084
Harbor Size
Small
Shelter
Good
Channel Depth
14 m
Anchorage Depth
6 m
| Harbor Type | River/Natural |
| Cargo Pier Depth | 6 m |
| Max Vessel Draft | 14 m |
| Max Vessel Length | 316 m |
| Max Vessel Beam | 50 m |
| Repair Capability | Moderate repairs |
| Drydock | Medium drydock |
| Water Body | Baltic Sea; North Atlantic Ocean |
Cargo Handling
Cranes & Lifts
Supplies
Source: NGA World Port Index (Publication 150)
Vessels that listed Swinemunde as their last foreign port of call before entering a US port (CBP CF-1400).
| Vessel |
|---|
| PEARL LNGMT |
| VENTURE PELICANMH |
| CLEAN VITALITYMT |
Source: CBP CF-1400 vessel entrance records
Find FMC carriers serving this route →Classification of Optical Brighteners
The tariff classification of cotton cosmetic pads, from Poland.
The tariff classification and country of origin marking of ornamented wooden spoons from Poland via Great Britain.
Classification of Optical Brighteners
The tariff classification of sodium carbonate from Poland,Rumania or Bulgaria.