CBP Schedule K foreign port code · Poland· 54.5°N, 18.55°E
Vessel Activity
3 arrivals
3 unique vessels from this port
Harbor Size
Large
WPI + LOCODE confirmed
Travel Advisory
Level 1
Exercise Normal Precautions
LOCODE Status
Verified
Matched to UN/LOCODE registry
Data compiled from CBP Schedule K Foreign Ports, CBP CF-1400 Vessel Entrances, NGA World Port Index, UN/LOCODE, State Dept Travel Advisories · As of 2026-04-28 · Updates annually
LOCODE
PLGDY
Coordinates
54.5°, 18.55°
Subdivision
22
Functions
From the NGA World Port Index · Port #28740 · Sailing Directions Pub. 194 (Enroute) - Baltic Sea (Southern Part) · Chart 44462
Harbor Size
Large
Shelter
Good
Channel Depth
14 m
Anchorage Depth
9 m
| Harbor Type | Coastal Breakwater |
| Cargo Pier Depth | 6 m |
| Max Vessel Draft | 13 m |
| Max Vessel Length | 334 m |
| Max Vessel Beam | 48 m |
| Repair Capability | Major repairs |
| Drydock | Large drydock |
| Water Body | Baltic Sea; North Atlantic Ocean |
Cargo Handling
Cranes & Lifts
Supplies
Source: NGA World Port Index (Publication 150)
Vessels that listed Gdynia as their last foreign port of call before entering a US port (CBP CF-1400).
| Vessel |
|---|
| RGL FIRSTSG |
| ENDURANCEUS |
| LIBERTY PASSIONUS |
Source: CBP CF-1400 vessel entrance records
Find FMC carriers serving this route →Classification of Optical Brighteners
The tariff classification of cotton cosmetic pads, from Poland.
The tariff classification and country of origin marking of ornamented wooden spoons from Poland via Great Britain.
Classification of Optical Brighteners
The tariff classification of sodium carbonate from Poland,Rumania or Bulgaria.