CBP Schedule K foreign port code · South Africa· 29.85°S, 31.0167°E
Vessel Activity
3 arrivals
3 unique vessels from this port
Harbor Size
Large
WPI + LOCODE confirmed
Travel Advisory
Level 2
Exercise Increased Caution
LOCODE Status
Verified
Matched to UN/LOCODE registry
Data compiled from CBP Schedule K Foreign Ports, CBP CF-1400 Vessel Entrances, NGA World Port Index, UN/LOCODE, State Dept Travel Advisories · As of 2026-04-30 · Updates annually
LOCODE
ZADUR
Coordinates
-29.85°, 31.0167°
Subdivision
KZN
Functions
From the NGA World Port Index · Port #46850 · Sailing Directions Pub. 171 (Enroute) - East Africa and the South Indian Ocean · Chart 61092
Harbor Size
Large
Shelter
Excellent
Channel Depth
11 m
Anchorage Depth
22 m
| Harbor Type | Coastal Breakwater |
| Cargo Pier Depth | 12 m |
| Max Vessel Draft | 15 m |
| Max Vessel Length | 350 m |
| Max Vessel Beam | 51 m |
| Repair Capability | Moderate repairs |
| Drydock | Large drydock |
| Water Body | Indian Ocean |
Cargo Handling
Cranes & Lifts
Supplies
Source: NGA World Port Index (Publication 150)
Vessels that listed Durban as their last foreign port of call before entering a US port (CBP CF-1400).
| Vessel |
|---|
| TWIN DELIGHTMH |
| GRACE EMILIABS |
| DONGBANG GIANT NO.7KR |
Source: CBP CF-1400 vessel entrance records
Find FMC carriers serving this route →Steam Condensers from South Africa
The tariff classification and eligibility for duty-free treatment under the GSP of gold chain from South Africa.
The tariff classification of crotonaldehyde aka 2-butenalfrom South Africa.
African Growth and Opportunity Act; Apparel Assembled From Regional Fabric; 19 U.S.C. 3721 (b)(3); Chapter 98, Subchapter XIX, HTSUSA; Subheading 9819.11.09, HTSUSA; 19 C.F.R. 10.211 et seq.
Classification of ethanol under the Harmonized TariffSchedule of the United States (HTSUS).