CBP Schedule K foreign port code · Japan
Vessel Activity
2 arrivals
2 unique vessels from this port
Harbor Size
Small
WPI + LOCODE confirmed
Travel Advisory
Level 1
Exercise Normal Precautions
LOCODE Status
Verified
Matched to UN/LOCODE registry
Data compiled from CBP Schedule K Foreign Ports, CBP CF-1400 Vessel Entrances, NGA World Port Index, UN/LOCODE, State Dept Travel Advisories · As of 2026-04-26 · Updates annually
From the NGA World Port Index · Port #61280 · Sailing Directions Pub. 158 (Enroute) - Japan - Volume I · Chart 97044
Harbor Size
Small
Shelter
Good
Channel Depth
14 m
Anchorage Depth
22 m
| Harbor Type | Coastal Breakwater |
| Cargo Pier Depth | 13 m |
| Max Vessel Draft | 13 m |
| Max Vessel Length | 295 m |
| Max Vessel Beam | 49 m |
| Repair Capability | Limited repairs |
| Drydock | Small drydock |
| Water Body | North Pacific Ocean |
Cargo Handling
Cranes & Lifts
Supplies
Source: NGA World Port Index (Publication 150)
Vessels that listed Hachinohe as their last foreign port of call before entering a US port (CBP CF-1400).
| Vessel |
|---|
| YARRALR |
| GROVE ISLANDPA |
Source: CBP CF-1400 vessel entrance records
Find FMC carriers serving this route →The tariff classification and country of origin of a sauce
The tariff classification of used CNC lathes from Japan.
The tariff classification of a used CNC lathe from Japan.
The tariff classification of used horizontal lathes from Japan
The tariff classification of used NC turning centers fromJapan.