CBP Schedule K foreign port code · China (Mainland)
Harbor Size
Medium
WPI + LOCODE confirmed
LOCODE Status
Verified
Matched to UN/LOCODE registry
Data compiled from CBP Schedule K Foreign Ports, NGA World Port Index, UN/LOCODE · As of 2026-05-01 · Updates annually
LOCODE
CNWNZ
Subdivision
ZJ
Functions
From the NGA World Port Index · Port #59910 · Sailing Directions Pub. 157 (Enroute) - Coasts of Korea and China
Harbor Size
Medium
Shelter
Good
Channel Depth
3 m
Anchorage Depth
22 m
| Harbor Type | River/Natural |
| Cargo Pier Depth | 13 m |
| Max Vessel Draft | 15 m |
| Max Vessel Length | 295 m |
| Max Vessel Beam | 46 m |
| Repair Capability | Limited repairs |
| Drydock | Small drydock |
| Water Body | East China Sea; North Pacific Ocean |
Cargo Handling
Cranes & Lifts
Supplies
Source: NGA World Port Index (Publication 150)
The tariff classification of a plastic lunch box withthermos from Mainland China.
The tariff classification of live MONKEYS from MainlandChina.
The tariff classification of a "CapTrap" a BodyBlanket" anda "TVisor" from Mainland China.
The tariff classification of silver jewelry from various countries.
Cosmetic bag.