CBP Schedule K foreign port code · Ireland
Vessel Activity
1 arrivals
1 unique vessels from this port
Harbor Size
Medium
WPI + LOCODE confirmed
LOCODE Status
Verified
Matched to UN/LOCODE registry
Data compiled from CBP Schedule K Foreign Ports, CBP CF-1400 Vessel Entrances, NGA World Port Index, UN/LOCODE · As of 2026-04-26 · Updates annually
LOCODE
IEDUB
Functions
From the NGA World Port Index · Port #34480 · Sailing Directions Pub. 142 (Enroute) - Ireland and the West Coast of England · Chart 36009
Harbor Size
Medium
Shelter
Excellent
Channel Depth
10 m
Anchorage Depth
20 m
| Harbor Type | Coastal Breakwater |
| Cargo Pier Depth | 11 m |
| Max Vessel Draft | 10 m |
| Max Vessel Length | 200 m |
| Max Vessel Beam | 29 m |
| Repair Capability | Major repairs |
| Drydock | Large drydock |
| Water Body | Irish Sea; North Atlantic Ocean |
Cargo Handling
Cranes & Lifts
Supplies
Source: NGA World Port Index (Publication 150)
Vessels that listed Dublin as their last foreign port of call before entering a US port (CBP CF-1400).
| Vessel |
|---|
| ANTIPAROSLR |
Source: CBP CF-1400 vessel entrance records
Find FMC carriers serving this route →The tariff classification of miniature printed books from Ireland.
The tariff classification of tunable laser interrogator from Ireland
The tariff classification of collar lining material for usein wearingapparel, from Germany.
The tariff classification of blank notecards, from Ireland
The tariff classification of Compounded Rubber from Ireland