CBP Schedule K foreign port code · United Kingdom· 54.9833°N, 5.9167°W
Vessel Activity
2 arrivals
2 unique vessels from this port
Harbor Size
Large
WPI + LOCODE confirmed
Travel Advisory
Level 2
Exercise Increased Caution
LOCODE Status
Verified
Matched to UN/LOCODE registry
Data compiled from CBP Schedule K Foreign Ports, CBP CF-1400 Vessel Entrances, NGA World Port Index, UN/LOCODE, State Dept Travel Advisories · As of 2026-04-26 · Updates annually
LOCODE
GBBEL
Coordinates
54.9833°, -5.9167°
Subdivision
BFS
Functions
IATA Code
BFS
From the NGA World Port Index · Port #33770 · Sailing Directions Pub. 142 (Enroute) - Ireland and the West Coast of England · Chart 36011
Harbor Size
Large
Shelter
Excellent
Channel Depth
9 m
Anchorage Depth
9 m
| Harbor Type | River Basin |
| Cargo Pier Depth | 11 m |
| Max Vessel Draft | 11 m |
| Max Vessel Length | 305 m |
| Max Vessel Beam | 52 m |
| Repair Capability | Major repairs |
| Drydock | Large drydock |
| Water Body | North Atlantic Ocean |
Cargo Handling
Cranes & Lifts
Supplies
Source: NGA World Port Index (Publication 150)
Vessels that listed Belfast as their last foreign port of call before entering a US port (CBP CF-1400).
| Vessel |
|---|
| FLEVOGRACHT330 |
| FLINTERSTREAM229 |
Source: CBP CF-1400 vessel entrance records
Find FMC carriers serving this route →The tariff classification of printed pictures from the United Kingdom.
The tariff classification of display accessories from the United Kingdom and Taiwan
The tariff classification of the “Disney Frozen Crystal Kingdom Vanity” from China
Fluorocarbon resins
The tariff classification of a rocking horse from the United Kingdom